Nem csak a könyvem kapcsán, mely a kelta mitológiára épül, de már korábban is különös szenvedély fűzött a kelta népek hagyományaihoz és történelméhez, így nem hivatalos feladatomnak éreztem utánajárni pár érdekességnek, ezzel a megosztó, ősi kelta hagyományokból kialakult ünneppel kapcsolatban.


celtic-samhain-559x405.jpg

Október 31-én tartják a világ számos országában meghonosodott, angolszász eredetű halloween ünnepét. Az elnevezés az angol All Hallow Eve kifejezésből származik, ami magyarul mindenszentek előestéjét jelenti. A keltáknál ez a nyár végének ideje, mikor a szarvasmarhákat az istállókba terelik a hideg legelőkről. Ugyanekkor ünneplik az újévet is, egyszerre hódolva a Napisten és a Holtak Ura előtt.

Az ünnep őse a pogány kelta boszorkányok, kísértetek és egyéb démonok ünnepe, a samhain volt október 31-én, amely egy kelta halálisten, a druidák istene, Crom Cruach kultuszában gyökerezikA druidák, azaz a kelta papok szerint, e napon tér vissza azon bűnös emberek lelke, akik az előző esztendőben haltak meg és azóta állati testben "léteznek". Hogy ne az élők testébe költözzenek, a házakban ilyenkor kioltották a tüzet, és hátborzongató ruhákban parádéztak, elijesztve a holtakat. 

 

A középkori hiedelmek szerint a mindenszenteket megelőző nap végezték üzelmeiket a boszorkányok és varázslók, mert ezen a napon a szellemi és a fizikai világ érintésnyire kerül egymástól, és ekkor a legnagyobb erejű a mágia. A 8. századtól terjedt el az a hiedelem, hogy a torz vonásokkal "ékesített", tökből faragott lámpások megvédik az utazókat a rossz szellemektől.

 

tumblr_lty60dmuxl1r534t8o1_500_large.jpg

Az eredeti lámpás kivájt cukorrépa volt, benne egy izzó széndarabbal, majd az ünnep tengerentúli elterjedésével a répa helyét felváltotta a tök.

 

A töklámpás legendája:

Egy ír legenda szerint nevét egy Jack O'Lantern nevű részeges kovácsról kapta. Egy szép napon az ördög odament részeges Jackhez, hogy elhívja a pokolba, ám előtte felajánlott neki egy italt. Jack azonban nem akart vele tartani, ezért hát furfangos cselt eszelt ki.

Ravasz módon megkérte, hogy válasszon egy almát az almafájáról, mire az ördög felmászott a fára. Jack tudta, hogy mitől fél az ördög, ezért a fa oldalára egy keresztet rajzolt. Az ördög nagyon megrettent a kereszttől és nem is mert lemászni, kénytelen volt a fa ágán kucorogni. Az ördög addig-addig egyezkedett a furfangos kováccsal, míg az megígértette vele, hogy ha leengedi a fáról, cserébe gondoskodik róla, hogy Jack ne kerüljön a pokolba. Jack ekkor megengedte hogy lemásszon a fáról az ördög - aki abban a pillanatban el is tűnt.

Azonban amikor Jack meghalt, lelke a menny és a pokol között rekedt: a mennybe nem engedték be, mivel élete során sokat bűnös módon élt, de az ördög sem akarta már a pokolba befogadni. Jack arra kérte az ördögöt, hogy legalább egy kis fényt adjon neki, hogy megtalálja a visszautat az élők világába. Végül az ördög megszánta és egy örökké izzó fadarabot dobott Jacknek a pokol katlana alatt lobogó tűz parazsából, amit nyugtalan lelkének szánt. Az izzó parazsat Jack egy kivájt takarmányrépa belsejébe tette világító lámpásnak,s azóta lelke ennek a takarmányrépa-lámpácskának a fényénél keresi megnyugvását.

800px-traditional_irish_halloween_jack-o_-lantern.jpg

Tradicionális ír Jack O’Lantern, a halálra vigyorgó Halloween lámpás a angolul:"Rutabaga", cukorrépából.

 

A halloween hagyományos színe a fekete és a narancssárga, napjainkban ezek a bíbor, a zöld és a vörös színekkel egészültek ki. A halloween ma főként a gyermekek fantáziáját ragadja meg, akik különféle jelmezeket öltenek, lámpásokat készítenek a kivájt tökökből, hogy elijesszék a rossz szellemeket, és házról házra vándorolva "rémisztő" fenyegetésekkel édességeket és gyümölcsöt "zsarolnak" ki az ott-lakóktól (trick or treat, azaz csíny vagy finomság). A gyerekek mellett a felnőttek számára is akadnak programok, mint a jelmezes halloween partik, felvonulások, filmvetítések és tökfaragó versenyek.

tumblr_mvibhqvlch1sslcuoo1_500.gif

 

Forrás: http://mult-kor.hu